Avlamış Köyü Tavuk Kümesi Projesi

Tavuk yetiştiriciliği et ve yumurta üretimi amaçlı ve süs tavuk türleriyle bahçe hayvancılığı amaçlı yapılmaktadır. Kuş Gribi kriziyle dibe vuran, ancak 2008 yıl içerisinde yüksek bir satış performansı yakalayan kanatlı et sektöründe şirketler, artan talebi karşılamak için yeni sözleşmeli üretici arayışına girmiştir.

argaiv1029

 

Tavukçuluk yurdumuzda ve dünyada hızla gelişen bir hayvancılık koludur. Tavukların hızla büyüyüp et ve yumurta vermeye başlaması, çok büyük üretim alanları içermesi ve insan beslenmesinde çok büyük önemi olan et ve yumurta insanlara ucuz yoldan kazandırması tavukçuluğu çok faydalı ve karlı bir hayvancılık kolu yapmaktadır. Özellikle fakir ülkelerde besinlerin büyük bölümü bitkiseldir. Oysa insanların hayvansal besinlere de ihtiyacı vardır. Tavuklar bu besinleri hızla ve ucuz olarak insanlara verir. Bir tavuk 40-45 gün içerisinde et için kesilebilecek büyüklüğe ulaşır. Yumurta vermeye ise 4,5 ve 5 ayda başlar. Yumurtayı kuluçkaya yatırdığımızda 21 gün sonra civciv olur hayvancılığın hiçbir kolu bu kadar hızlı üretim yapamaz. Ayrıca ülkemizde yapılan tavukçuluk dünyanın diğer ülkelerinde yapılan tavukçuluktan geri kalır durumda değildir. Tavukçuluğun işletme masraflarının %60-75 ini yem masrafının oluşturması ve kullanılan yemin büyük bir bölümünün soya ve mısırdan oluşması eksi yönleri olarak kabul edilebilir. Ülkemizde üretilen mısır ve soyanın ihtiyacı karşılamamasından dolayı ithal edilmek zorunda kalınması ülkemiz tavukçuluğunun dünya pazarları ile rekabet edememesine neden olmaktadır.

            Bu projenin desteklenmesi sayesinde şahıs önceden anlaşma yaptığı firma için 12000-12500 civarı tavuk yetiştirecek ve dönemsel olarak ( 2 aylık )  3000-3500 TL arası gelir elde edecektir. Ayrıca yapılacak yardımla kurulacak olan tavuk kümesi emsal teşkil edecek, ilçemiz sınırlarındaki girişimci fikirlere model olacaktır. Kişinin çalışması diğer fakir – muhtaç kişilere de yol gösterecektir.